Zamieszczanie cudzych fotografii w internecie

28 sierpnia 2018 Autor: WPWI

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał niedawno wyrok dotyczący zamieszczania w internecie fotografii (C-161/17).

Wynika z niego, że opublikowanie na stronie internetowej cudzej fotografii, która wcześniej była dostępna na innej stronie internetowej wymaga zgody uprawnionego. Publikacja bez zgody może stanowić naruszenie praw autorskich.

W świetle przepisów prawa autorskiego wyrok wydaje się oczywisty, jednak po poprzednich wyrokach TSUE dotyczących linkowania mogła pojawić się pewna wątpliwość. TSUE twierdził, że jeśli link odsyła do utworu, który jest zamieszczony na ogólnodostępnej stronie internetowej za zgodą uprawnionego, to nie dochodzi do udostępnienia utworu „nowej publiczności” i nie można mówić o naruszeniu praw autorskich.

Wydawało się, że analogicznie można spojrzeć na skopiowanie fotografii z ogólnodostępnej strony internetowej. Trybunał uznał jednak, że te sytuacje są różne i w przypadku fotografii dochodzi do naruszenia praw autorskich.

Choć wyrok jest w naszej ocenie prawidłowy, to jego uzasadnienie nie jest do końca spójne z wcześniejszymi argumentami podnoszonymi przez Trybunał w wyrokach dotyczących linkowania. Trudno oprzeć się wrażeniu, że kryterium „nowej publiczności” jest definiowane przez TSUE dość swobodnie i w sposób odmienny w warunkach danej sprawy.

Szczególnie podziwiamy determinację fotografa, który toczył przez lata spór sądowy o tę sprawę, a odszkodowanie, którego się domagał wynosiło 400 EURO.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 7 sierpnia 2018 r. Land Nordrhein-Westfalen przeciwko Dirkowi Renckhoffowi (C-161/17).

Nasze artykuły opisujące jak Trybunał oceniał linkowanie do cudzych utworów można znaleźć tutaj:

Linkowanie a prawo autorskie

Linkowanie do pirackich materiałów

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial