Organy podatkowe o 50% kosztach dla programistów

6 listopada 2017 Autor: WPWI

Fiskus coraz bardziej rygorystycznie podchodzi do kwestii podatkowych rozliczeń przedsiębiorców. Tym razem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał indywidualną interpretację podatkową, która może być niekorzystna dla pracowników i pracodawców korzystających z 50% kosztów uzyskania przychodów. Interpretacja odnosi się do programistów, ale wnioski z niej płynące dotyczą wszystkich firm stosujących podwyższone koszty.

Stosowanie 50% kosztów to popularny mechanizm (dopuszczony wprost przez przepisy podatkowe), który pozwala uzyskać wyższą wartość netto wynagrodzenia pracownika, przy takiej samej kwocie brutto. Stosowanie 50% kosztów wymaga spełnienia szeregu warunków i jest możliwe w przypadku, gdy pracownicy tworzą utwory, w tym np. programy komputerowe.

Jednym z takich warunków jest określenie w umowie o pracę jaka część wynagrodzenia pracownika przypada mu w związku z tworzeniem przez niego utworów, a jaka część jest wypłacana za pozostałe czynności.

Dyrektor KIS uznał jednak, że ten warunek nie jest spełniony w sytuacji, gdy wynagrodzenie przypadające pracownikowi za tworzenie przez niego utworów, określone jest jako procent ogólnego wynagrodzenia pracownika.

Takie określenie wynagrodzeń (np. 70% za przeniesienie praw autorskich i 30% za pozostałe czynności) jest bardzo często spotykane w praktyce i dotychczas nie było kwestionowane. Stanowisko dyrektora KIS stawia tę praktykę pod dużym znakiem zapytania.

Teoretycznie procentowy podział wynagrodzenia można z łatwością zastąpić przez wskazanie konkretnych kwot. Interpretacja wskazuje jednak na obowiązek powiązania wynagrodzenia za prace twórcze z zapłatą za korzystanie przez pracodawcę z praw autorskich, a nie z czasem pracy poświęconym na stworzenie utworów. Powiązanie z czasem pracy wystąpi zaś również przy wskazaniu konkretnej kwoty.

Stanowisko KIS utrudni z pewnością stosowanie podwyższonych kosztów. Być może organy powoli będą zmierzać do ogólnego zakwestionowania stosowania 50% kosztów w stosunkach pracowniczych. Musimy jednak poczekać na kolejne interpretacje dotyczące takich spraw.

Z pewnością po tej interpretacji wszystkie firmy, które stosują w rozliczeniach 50% koszty uzyskania przychodu, powinny zweryfikować stosowany mechanizm i ewentualnie wprowadzić niezbędne zmiany.

O innych warunkach stosowania 50% kosztów i tym jak zacząć je stosować w firmie IT pisaliśmy szerzej tutaj.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial