Duński spór o prawa do wizerunku

7 września 2018 Autor: WPWI

W dzisiejszym wpisie pozostajemy w klimatach sportowych, ale sprawa jest niewątpliwie bardzo interesująca i warto o niej wspomnieć. 5 września, w meczu towarzyskim Dania przegrała ze Słowacją 0:3. Wynik dość zaskakujący, ale jeszcze bardziej zaskakujący jest skład, w którym wystąpiła drużyna ze Skandynawii.

W składzie znajdowała się mieszanka amatorów występujących w 3, 4 lidze oraz w kadrze futsalu. Wszystko z powodu konfliktu związku profesjonalnych piłkarzy z Duńskim Związkiem Piłki Nożnej wokół prawa do wizerunku piłkarzy. Strony nie mogły dojść do porozumienia w sprawie nowego kontraktu. DZPN chciał miedzy innymi używać wizerunku poszczególnych piłkarzy w celach reklamowych bez potrzeby uzyskania ich zgody.

W związku z tym, w spotkaniu ze Słowacją, zamiast zawodników, którzy ograli naszą kadrę rok temu 4:0, dostępni do dyspozycji trenera byli między innymi strażnik więzienny, agent ubezpieczeniowy, stolarz, czy uczeń liceum. Tymczasowy trener i były pomocnik Arsenalu, John Jensen nie znał żadnego z piłkarzy, dlatego w czasie lotu na Słowację rozmawiał z każdym zawodników, aby dowiedzieć się chociażby jak się nazywają i na jakiej pozycji mogą zagrać.

Nie jest to pierwszy przypadek duńskich sporów między zawodnikami, a związkiem. W 2017 roku kobieca kadra piłkarska zbojkotowała mecz eliminacyjny do MŚ ze Szwecją i mecz w ogóle nie doszedł skutku.

Za 2 dni Duńczyków czeka mecz w Cardiff z Walią w nowo utworzonej Lidze Narodów. Ostatnie doniesienia przynoszą informacje o tymczasowym porozumieniu skonfliktowanych stron i prawdopodobnie w tym spotkaniu zagrają już profesjonaliści.

O tym jak prawo pozwala chronić wizerunek sportowców pisaliśmy jakiś czas temu w tym artykule:
http://wpwi.pl/opinie/prawo-pozwala-chronic-marke-sportowca/

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial