Wystąpienie na XIX Targach Film Video Foto

11 kwietnia 2016 Autor: Paweł Markiewicz

W piątek 8 kwietnia mieliśmy okazję prowadzić dwa panele poświęcone problematyce prawa własności intelektualnej podczas XIX Targów Film Video Foto w Łodzi. Jest to największa w Polsce oraz Europie Środkowo – Wschodniej impreza dedykowana branży fotograficznej i filmowej.

W pierwszej części omawialiśmy kwestie przedmiotu ochrony na gruncie prawa autorskiego w działalności fotograficznej na przykładach znanych zdjęć. Poruszane były dyskusyjne zagadnienia dotyczące ochrony fotografii reporterskiej, praw związanych z obróbką istniejących prac oraz twórczością równoległą w fotografii. Komentowane były także kontrowersje na tle prawa panoramy i zakresu jego zastosowania w praktyce.

Drugi blok tematyczny poświęcony był prawu autorskiemu w portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy YouTube. Omówiliśmy skutki jakie ma dla przysługiwania praw zamieszczenie materiałów w takich serwisach oraz potencjalne ryzyka dla uprawnionych związane z publikacją. Rozważaliśmy również skuteczność klauzul regulaminowych, które przyjmują prawo amerykańskie jako właściwe w relacjach użytkownik – portal.

12973048_264631480545724_7564612109508924781_o

2

Tags: ,